NH All-State Selections Announced

November 19th, 2013

The NHIAA has announced its High School All-State teams following the conclusion of the 2013 Fall Soccer season.  Seacoast United is proud that so many of its players and coaches were recognized, and would like to congratulate each of them on successful seasons.

Division I Girls  Division I Boys 
Name School Gr Pos Team Name School Gr Pos Team
 Jessica Long  Exeter   Sr  GK  1st Team  Timothy Closson  Nashua North  Sr  GK  2nd Team
 Audrey Muscato  Dover  So  GK  HM  Austin Kimball  Exeter   Sr  D  1st Team
 Katie Day  Exeter   Jr  D  1st Team *  Timothy Wood  Pinkerton  Sr  D  1st Team
 Harley Chute  Salem   Jr  D  2nd Team  Kyler Thayer  Concord  Sr  D  2nd Team
 Kara Martin  Winnacunnet   Sr  D  2nd Team  Keegan Laberge  Manchester Central  Sr  M  1st Team
 Colleen Driscoll  Dover   Sr  D  HM  James Heald  Bedford  Sr  M  1st Team
 Gretchen McGrath  Londonderry   Fr  D  HM  Tommy Martin  Pinkerton  Sr  M  1st Team
 Casey Scott  Exeter   Sr  M  1st Team  Graham Peterson  Exeter   Sr  M  2nd Team
 Katy Ann Grochmal  Pinkerton   Sr  M  1st Team  
 Emily Durette  Nashua South  Jr  M  HM
 Kayleen Walberg  Londonderry  Sr  M   HM
 Casey Estey  Exeter  Jr  F  1st Team **
 Dena Noiseux  Merrimack  So  F  HM
 Coach of the Year: Jason Wisniewski, Dover High School

 **All American
* All American Runner-Up

Division II Girls Division II Boys
Name School Year Position Team Name School Year Position Team
 Claudia Waddingham  Portsmouth  Jr  D  HM  Sandro Calzone  Oyster River  Sr  D  1st Team
 Peyton Kent  Souhegan  Sr  M  1st Team *  Bryan King  St. Thomas  Sr  M  2nd Team
 Emily Richard  Sanborn  Sr  M  2nd Team  Jackson Luff  Portsmouth  Jr  M  HM
 Michelle Tremblay  Goffstown  Sr  F  1st Team *  Bryce Schultz  Oyster River  Jr  F  2nd Team
 Charley Prevost  Portsmouth  Jr  F  1st Team  
 Hannah Pesci  Windham  So  F  2nd Team  

* All American Runner-Up

Division III Girls Division III Boys 
Name School Grade Position Team Name School Grade Position Team
 Courtney Benson  Hopkinton  Sr  F  1st Team  Michael Schillereff  Raymond  Sr  M  HM
           Jake Hill  Somersworth  Jr  M  HM
           Micah Peterson  Sanborn  Jr  F  HM

 

Division IV Girls
Name School Grade Position Team
 Sabrina Rivers  Epping  So  M  2nd Team
 Gigi Dubois  Newmarket  Jr  F  2nd Team
 Coach of the Year:  Andrew Dawson, Newmarket High School